■ جستجو در کتابهای شرکت شیرازه کتاب


■ برچسب‌ها

جنگ جهانی اول - فلسفه - علم - آذربایجان - اقتصاد - روسیه - انگلستان - کرد - دموکراسی - زبان - سرمایه‌داری - منطق - سوسیالیسم - مارکسیسم - ادبیات - قومیت - مشروطیت - پهلوی - دهه ۱۳۲۰ - ریاضیات - سیاست - فیزیک - نویسنده - ترک - ترکیه - فیلسوف - فرهنگ - چندفرهنگی - هنر - ایل - اخلاق - حزب توده - روان - ساختارگرایی - قدرت - لیبرالیسم - ملی‌گرایی - نشانه‌شناسی - کمونیسم - اگزیستانسیالیسم - جامعه‌شناسی - قفقاز - قاجار - قشقایی - مدرنیسم - هیوم - پست‌مدرنیسم - آمریکا - انقلاب - انقلاب اسلامی

اخبار شرکت شیرازه کتاب

تمایزهای قومی محصول پاسداشت مرزهاست نه تفاوت‌های فرهنگی

«دگرگونی بزرگ» کتابی است که به استقبال جهانی شدن می‌رود

معرفی و نقد کتاب "شهروندی چندفرهنگی" اثر ویل کیملیکا

معرفی قدم اول «جویس» در روزنامه شرق

نقد و بررسی کتاب «منطق»

■ از مجموعه جامعه و سیاست منتشر شده است

اصلاحات ارضی در استان کردستان

اصلاحات ارضی در استان کردستان

شهین رعنایی ۶۷۲ ص ۹۰۰۰۰ تومان چاپ اول:
اقتصاد سیاسی اشتغال زنان ایران

اقتصاد سیاسی اشتغال زنان ایران

رکسانا بهرامی تاش، هادی صالحی اصفهانی ،
روشنفکران و دولت در ایران

روشنفکران و دولت در ایران

نگین نبوی مترجم: حسن فشارکی چاپ جدید: ۱۳
دوران‌های سخت در سرزمين‌های فراوانی

دوران‌های سخت در سرزمین‌های فراوانی

بنیامین اسمیت مترجم: علی طیبی چاپ: ۱۳۹۷
رد پای تزلزل

رد پای تزلزل

کامران سپهران ۱۷۶ ص - ۱۲۰۰۰ تومان چاپ جد
آریان، به گِردِ یک درفش

آریان، به گِردِ یک درفش

کاوه بیات و مصطفی نوری ۳۰۰۰۰ تومان
زمین و انقلاب در ایران

زمین و انقلاب در ایران

اریک ج. هوگلند مترجم: فیروزه مهاجر ۳۱۲ ص

 

■ مجموعه‌ها

تاریخ معاصر ایران

 

مفاهیم علوم اجتماعی

 

جامعه و سیاست

 

فلسفه و اقتصاد سیاسی

 

آسیای میانه و قفقاز

 

قدم اول

 

آزاد

■ پیوندها

فصلنامه گفتگو

 

روشنفکران و دولت در ایران : جامعه و سیاست

■ روشنفکران و دولت در ایران

سیاست، گفتار و تنگنای اصالت

نگین نبوی
مترجم: حسن فشارکی
چاپ جدید: ۱۳۹۷
۳۱۰ ص - ۳۰۰۰۰ تومان -

Bookmark and Share
■ از مجموعه جامعه و سیاست

کتاب روشنفکران ودولت، روایت تغییری مهم و اساسی است در اندیشۀ روشنفکران ایران در فاصلۀ سال‌های دهۀ ۱۳۲۰ تا سال‌هایی که به انقلاب ۱۳۵۷ انجامید. اینکه کدام عوامل در این تغییر مؤثر بوده‌اند، چگونگی این تغییر و نتایج آن بر فضای فکری و سیاسی کشور در این کتاب با رجوع به نوشته‌هایی بررسی شده است که در سال‌های اخیر کمتر مورد توجه تاریخ‌نگاران قرار گرفته‌اند. حاصل کار تصویری است که هم از پویایی و تغییرپذیری تفکر روشنفکری ایران در این سه دهه حکایت می‌کند و هم از وجود جریانی قوی در طیف روشنفکری ایران که ابعاد آن را نمی‌توان آنچنان که معمول است فقط با مطالعۀ آراء و عقاید تعداد معدودی از روشنفکران که در زمرۀ مشهورترین‌ها به شمار می‌آیند به درستی دریافت.

یادداشت دبیر مجموعه

کتابِ روشنفکران و دولت از نادر نوشته‌هایی در تاریخ‌نگاری روشنفکری ایران است که تلاش کرده‌ از الگوهای غالب بر این تاریخ‌نگاری پرهیز کرده و عوامل متعددی را که در شکل‌گیری آراء و عقاید روشنفکران مؤثر بوده‌اند مبنای تحقیق خویش قرار دهد. در این کتاب علاوه بر نوشته‌ها و باورهای افراد مورد مطالعه، چارچوب اجتماعی- سیاسی‌ای که در آن به سر برده‌اند، تحرکات و جهت‌گیری‌های سایر فاعلان سیاسی و ذهنیت‌های غالب بر فضای روشفکری ایران و جهان مد نظر قرار گرفته‌اند.
یکی از ویژگی‌های تاریخ نگاری روشنفکری ایران در داوری‌های اغلب مبالغه آمیزی است که تاریخ‌نگاران این حوزه نسبت به روشنفکران و روشنفکری در ایران داشته‌اند. هم آنجا که نقش روشنفکران منفی ارزیابی شده است -که اغلب چنین است - و هم در نادر نوشته‌هایی که این نقش مثبت دانسته شده، نویسندگان با مفاهیم و مقولات و کلمات سختی به داوری نشسته‌اند. اینکه جلال آل احمد کارکرد روشنفکر را در چارچوب دو مقولۀ "خدمت" یا نقطۀ مقابل آن یعنی "خیانت" ارزیابی می‌کند نمونۀ مثالینی است از شیوۀ پرداختن به تاریخ روشنفکریِ ایران. دستِ کم سه علت اصلی را برای این کاستی می‌توان برشمرد. یکی همان ضعف تاریخ‌نگاری معاصر است که باعث شده بسیاری از بخش‌های این تاریخ ناشناخته باقی بمانند و به همین ترتیب قسمت عمده‌ای از آن بخشی که در موردش بیشتر نوشته‌اند بدون برخورداری از نقد و ارزیابی جدی ارائه گردد. نتیجه اینکه این تاریخ‌نگاری در دوگانگی‌هایی همچون "خوب" و"بد"، "خائن" و "خادم" و دیگر دوگانگی‌هایی از این دست گرفتار مانده‌است.
دومین کاستیِ موجود در حوزۀ تاریخ‌نگاری روشنفکری در ایران ناشی از آن است که بسیاری از نویسندگان این حوزه را اغلب یا مریدان روشنفکری که در موردش نوشته می‌شود تشکیل می دهند یا از مخالفان پروپاقرص وی هستند. مشکل اینجاست که به هنگام نگارش نه دستۀ اول توانسته کارِ علمی را بر شیفتگی‌اش غالب سازد و نه گروه دوم موفق شده بر خشم خویش فائق آید و جانب بی‌طرفی را رعایت کند. بزرگترین ضعف این دست نوشته‌ها در آن است که تصویری ایستا از اندیشۀ روشنفکرِ مورد مطالعه ارائه می‌کند. در این نوشته‌ها، خواننده با روشنفکرانی روبروست که از عنفوان جوانی تا پایان عمر از اندیشۀ یکسان و یکدستی برخوردار بوده‌اند. نه کمترین شکی به دلشان راه یافته است و نه کوچکترین تغییری در اندیشه‌شان به وقوع پیوسته. تصویری که جز نقضِ روشنفکری نیست.
اینک دلیل سومی را نیز می‌توان برای کاستی نامبرده برشمرد و آن مطالعۀ تاریخ روشنفکری یا تاریخ اندیشۀ معاصر است مستقل از عوامل بیشماری که به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر این تاریخ و روند شکل‌گیریِ آن تأثیر گذاشته‌اند. در این تاریخ‌نگاری برای مطالعۀ روشنفکران و عقایدشان به آنچه گفته و نوشته‌اند اکتفا می‌شود و آنگاه نیز که محقق می‌خواهد قدمی فراتر از تولیدات ذهنی روشنفکران بردارد، نهایتاً به منشأ عقاید آنان، که گاه باید آن را در عقاید یکی دو متفکر غربی جستجو کرد و گاه در وابستگی‌های سیاسیِ روشنفکران مورد مطالعه، پرداخته می‌شود. به این اعتبار شرایط زندگیِ روشنفکر به کل از قلم می‌افتد. از این منظر، نه کاری که روشنفکر برای گذران روز به آن نیاز دارد مهم است و نه اینکه در کدام شهر زندگی می‌کند و به چه منابعی دسترسی داشته است و نه اینکه از کدام پیشینۀ خانوادگی برخوردار بوده‌است. اغلب نه معاشرین یک روشنفکر را می‌شناسیم و بالطبع تلاشی هم نمی‌کنیم تا تأثیر متقابل این افراد را بر یکدیگر بسنجیم. در نتیجه عملکرد نهادهای رسمی، شرایط بین‌المللی، باورهای زمانه، امکانات عملیِ روشنفکران برای بیان آزاد عقاید و اندیشه‌های‌شان که همگی اجزاء لاینفک شکل‌گیری و بروز اندیشه هستند نیز به کل از شمار عوامل تاریخی‌ای که باید در نظر گرفته شود تا به یک تبیین جدّی از تاریخ‌نگاری روشنفکری برسیم غایب هستند.
به اعتبار آنچه در خطوط پیشین گفته شد، کتاب روشنفکران و دولت نه فقط به منزلۀ یک تحقیق تاریخی موفق جالب توجه است، بلکه می‌تواند همچون یک الگوی خوب برای تاریخ‌نگاریِ دیگر سویه های روشنفکری در ایران نیز مورد استفاده قرار گیرد.

■ در این کتاب به ، اشاره شده است.

■ کتاب‌های مربوط :

المپیک

المپیک

قدم اول

براندُن توروپوف- جو لی
مترجم: کیوان شعبانی مقدم
ص۱۶۷ ۲۰۰۰۰ تومان
چاپ اول: ۱۳۹۷

دوران‌های سخت در سرزمين‌های فراوانی

دوران‌های سخت در سرزمین‌های فراوانی

جامعه و سیاست

بنیامین اسمیت
مترجم: علی طیبی
چاپ: ۱۳۹۷
قیمت: ۳۰۰۰۰ تومان

خشونت و نظام‌های اجتماعی

خشونت و نظام‌های اجتماعی

جدید

داگلاس نورث، جان جوزف، ربی واینگاست
مترجم: بهنام ذوقی رودسری
چاپ: ۱۳۹۷
۴۰۰۰۰ تومان

ماندلا

ماندلا

قدم اول

تونی پینچاک
مترجم: مریم شیریان
۱۷۶ ص - ۱۰۰۰۰ تومان
چاپ جدید: ۱۳۹۵

فساد و دولت

فساد و دولت

فلسفه و اقتصاد سیاسی

سوزان رزاکرمن
مترجم: منوچهر صبوری
۴۵۳ ص - ۵۰۰۰۰ تومان -
تجدید چاپ: ۱۳۹۷

سیاست در آمریکا

سیاست در آمریکا

قدم اول

پاتریک بروگن
طراح: کریس گارات
مترجم: معصومه علی‌محمدی
۱۹۰ ص - ۷۵۰۰ تومان - ۱۳۸۶